WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania logotyp W.KRUK

Tak powstaje magia. Zaglądamy do Manufaktury W.KRUK

Partner wydania logotyp W.KRUK
Niekwestionowana jakość, artystyczny kunszt i ekspercka wiedza, które od ponad 180 lat otaczają klientów – tym wyróżnia się W.KRUK. Marka tworzy biżuterię od 1840 r., co czyni ją najstarszą firmą jubilerską w Polsce. Podążając jej śladem, zaglądamy do Manufaktury, gdzie powstaje najwyższej klasy rzemiosło artystyczne.

Jak powiedziała Audrey Hepburn: "elegancja to jedyne piękno, które nigdy nie gaśnie". Biżuteria i dodatki towarzyszyły człowiekowi praktycznie w każdej epoce, niezależnie od tożsamości kulturowej. Nie wyobrażamy sobie świata bez pięknych kamieni, srebra czy złota, które mimo zmieniających się trendów, wciąż pozostają top of the top. Na międzynarodowej arenie mamy wielu graczy, takich jak Hermes, Cartier, Bvlgari czy Tiffany, ale wciąż cenimy rodzime biznesy oraz kunszt tworzenia wyrobów w tradycyjny sposób. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek jubilerskich w Polsce jest W.KRUK, której biżuteria kojarzy się z luksusem, jakością i zaufaniem. To właśnie dlatego postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć do warsztatu twórców.

Ręczne wykonanie zgodnie z tradycją

Wszystko zaczęło się w 1840 r., kiedy to przy ul. Wodnej 12 w Poznaniu Leon Skrzetuski otworzył pracownię jubilerską. Początkowo powstawał w niej głównie sprzęt liturgiczny i biżuteria produkowana na zamówienie Kościoła. Zmiana nastąpiła w 1893 r., gdy po jego śmierci firmę przejął siostrzeniec, Władysław Kruk. W 1925 r. powstała pierwsza obrączka sygnowana jako W.KRUK. Dwa lata później kierownictwo objął młodszy syn Władysława – Henryk. Wówczas rozszerzono działalność o zegarki szwajcarskie, a wśród renomowanych marek znalazły się Omega i Longines. W 1974 r. kolejny właściciel z rodu, Wojciech Kruk, zdecydował się na wprowadzenie nowych technologii, co pozwoliło rozszerzyć działalność produkcyjną. To właśnie od jego imienia pochodzi nazwa marki.

Dla marki W.KRUK naprawdę ważne jest to, co niezmienne. Za rozpoznawalnym szyldem stoi grono osób, które tworzą biżuterię z pasją. Ale to również ludzie, którzy noszą te wyroby od pokoleń – i właśnie z myślą o nich powstają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wzory. Wszystko zaczyna się w poznańskiej Manufakturze. To jedna z niewielu fabryk w Europie, która wykorzystuje opatentowane techniki tradycyjnego jubilerstwa połączone z ręcznymi projektami w formie rysunków oraz najnowszą technologią. W.KRUK korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w jubilerstwie. Kilka lat temu wprowadził do oferty diamenty laboratoryjne. New Diamond by W.KRUK® to wyjątkowe diamenty stworzone przez człowieka. Spektakularne i piękne, o parametrach identycznych, jak diamenty wydobywane metodą tradycyjną. Nic dziwnego, że każdy drobiazg zachwyca precyzją wykonania. Jeżeli chodzi o materiały, wykorzystuje się przede wszystkim złoto, srebro, kamienie szlachetne.

Biżuteria najwyżej jakości

Marka słynie z wyjątkowych kolekcji ambasadorskich. Od 2013 r. zaprasza do współpracy wspaniałe, inspirujące kobiety, gwiazdy, które swoim talentem, osobowością, mądrością i swoją historią poruszają tłumy. W Manufakturze W.KRUK powstały m.in. topowa kolekcja Martyny Wojciechowskiej Freedom oraz najnowsza kolekcja we współpracy z Magdą Mołek – MEA.

W warsztacie W.KRUK pierwszym etapem projektu jest zazwyczaj rysunek szkicowany ręcznie. Każdy pierścionek czy naszyjnik powstaje według ściśle określonego wzoru. Następnie obręcz jest szlifowana, a kamienie szlachetne osadzane w koronie. Długość i wymiary biżuterii są mierzone przez wykwalifikowanych specjalistów, a firmowy znak nanoszony jest dzięki technologii laserowej. Tak powstają wspaniałe dodatki, które chętnie nosimy do codziennych stylizacji. To, z jaką pieczołowitością artyści oraz rzemieślnicy dbają o każdy szczegół, jest doprawdy inspirujące. Wśród licznych kolekcji są m.in. naszyjniki, bransoletki z charmsami, modne nausznice czy łańcuszki celebrytki z przywieszkami.

Pierścionki zaręczynowe z brylantem

Oprócz projektów autorskich w W.KRUK znajdziemy również kolekcje ślubne, inspirowane klasyką oraz najnowszymi trendami. Obrączki oraz pierścionki zaręczynowe wykonane są z najszlachetniejszych materiałów – złota, srebra czy platyny. Piękna i uroku dodają zdobienia w formie brylantów czy wielobarwnych kamieni szlachetnych. Prawdziwą ikoną marki jest złoty pierścionek zaręczynowy Jedyny® z brylantem. Ten ponadczasowy symbol miłości powstaje oczywiście w Manufakturze. Składa się z sześcioramiennej korony przeznaczonej wyłącznie dla brylantów, które osadzane są ręcznie przez rzemieślników.